היפוקרטס וגרפולוגיה

 

 

תורת היפוקרטס היא התורה הבסיסית שעליה מבוססת התורה הפלנטרית ותורתו של יונג.
היפוקרטס מקוס חי בין שנת 460 לשנת 377 לפני הספירה והוא נחשב כאבי הרפואה המערבית. לכן גם שבועת הרופאים נקראת על שמו. ייחודו בתקופה זו היתה עצם חשיבתו שמחלות אינן תוצאה של גזירות שמיים אלא כתוצאה מגורמים שאין להם קשר לדת או למאגיה.

היפוקרטס הגה תיאוריה שבה טען שבגוף האדם ישנם ארבע ליחות- מרה שחורה, מרה צהובה, ריר (מרה לבנה) ודם (מרה אדומה). עודף או חוסר באחת הליחות גורם לתחלואה.

 

בטיפולוגיה על-פי היפוקרטס יש ארבעה טיפוסים בהתאם לארבעת הליחות/מרות:

 

הטיפוס הסנגויני

 

מרה אדומה, יסוד אוויר

 

טיפוס אשר חי את החיים ואת הרגע. הסנגווינים שופעי מרץ, התלהבות, שמחת חיים, יוזמה, קסם אישי ואופטימיות לקראת עשייה. הם חיים את הרגע ובעלי גישה פרקטית (אותיות אמצע גדולות). לעיתים הם נוטים להתלהבות יתר, למוגזמות, להשמנה ולהיסטריה.

 

סימני הכתב מבחינת גרפולוגיה של הטיפוס הסנגויני הם סימנים של גודל, לחץ ומהירות. מרכז גדול מודגש, לחץ בין בינוני לחזק, כתב מלא ומועשר, הרבה קערות, זווית ימנית, נטייה להגדיל אות ראשונה של המילה ונטייה לחיבורים (חשיבה אסוציאטיבית, הגזמה).
הוא יכול להתאפיין גרפולוגית לפי פוטנציה ב' של אודם-הטיפוס האינטגרטיבי (המכולל) ולפי פוטנציה ג'- הטיפוס האימפולסיבי (פרצני). יופיטר בפלנטרית. דרגה 3 בפופאל.

 

הטיפוס הכולרי

 

מרה צהובה/ירוקה, יסוד אש

 

טיפוס עם נטייה לעצבנות ועם נטייה מלחמתית כלפי הסביבה. תחרותי, מכוון מטרה, עקשן, קשה עורף, צד דורסני ונקמני. ביצועיסטים. זקוקים לכיבושים חדשים ועסוקים בהוכחות כוחם. הוא מתאפיין במתח ופרצי תוקפנות כמו פוטנציה ח' של אודם- הטיפוס האיובי זאבי או בתוקפנות מאופקת וממוקדת של טיפוס מתקן בדומה לפוטנציה ז' של אודם- הטיפוס הרפורמטורי, המתקן. אם האנרגיה לא מתועלת נכון, יכול להיות הרסני ואלים כלפי עצמו וכלפי הסביבה. הכוונה מקצועית מתאימה לטיפוס הכולרי יכולה להיות לכיוון תפקידים ביצועיים.

 

מאפייני הכתב הם לחץ חזק (מעשיות, רגליים על הקרקע, ביצועיזם, אנרגיה), כתב מהיר, גדול ופולשני משורה לשורה וממילה למילה. חלק תחתון דומיננטי. אותיות מוצלבות, מתח הקו לפי פופאל הוא 4 (A-B) .

 

הטיפוס הפלגמטי

 

מרה לבנה, יסוד מים

 

טיפוס אדיש, נרפה שאין לו עניין לעשות דבר מה או טיפוס המאופיין באדישות מדושנת הנובעת מאהבה עצמית. מתאפיין בגרפולוגיה במקרה הראשון על ידי פוטנציה א' (הנרפה) ובמקרה השני על-ידי טיפוס ו' (הנרקיסיסטי). לפי פופאל דרגה 1. טיפוס נגרר, אמורפי (חסר צורה). לא מחובר למציאות. מסמל את הינקות-מי שמטופל, פאסיבי וניתן להשפעה.

 

מאפייני הכתב הם כתב עם לחץ חלש, חוטי, לא קריא, שורות נפתלות, זווית משתנה.

 

הטיפוס המלנכולי

 

מרה שחורה, יסוד אדמה- הפוכים למרה האדומה


הם מתאפיינים בביקורתיות וטיפה בפסימיות. טיפוסים אחראיים ומחושבים. חובה קודמת להנאה. מופנמות. יודעים לעבוד קשה ("אם אין אני לי, מי לי").
לא נותנים אמון בקלות. מסתגלים קשה לאנשים חדשים ולסביבה חדשה. מעדיפים את המוכר והבדוק על מצבים של חוסר וודאות. לא אוהבים הרפתקאות. נחשבים לטיפוסים אמינים, צפויים, צנועים. נוטים לדאגנות יתר.
במקרים קיצוניים מתבטא בהתבודדות המלווה בביקורת עצמית (כמו טיפוס ה' של אודם-האוטיסטי), בסחיטה נפשית וחוסר כוח עקב מאורע של כישלון או אובדן (כמו טיפוס א' של אודם-הנרפה) או בחיים על פי עקרונות מוסר קיצוניים שאינם מותאמים לסביבה ועקב ביקורת עצמית וצניעות מתפתחים לדיכאון (כמו אצל פוטנציה ד'-הטיפוס השכלתני, הרציונלי). טיפוס סטרני לפי הפלנטרית.

 

מאפייני הכתב הם קו המאופיין במתח חזק (פופאל 4B), לחץ חזק, כתב איטי ועצור. העדר גמישות. כתב צר שמודגש בו מימד הגובה. הרבה קימרונים וזוויות. הרבה קווי כיסוי. הרבה כתב, מעט שטח לבן על הדף.

 

ביבליוגרפיה ולקריאה נוספת

 

יגאל ורדי, כתב היד כראי הנפש. משכל הוצאה לאור, 2000.

קצת על היפוקרטס- מתוך "ויקיפדיה"

הקוד האתי שלנו

קראו את הקוד האתי שלנו- קוד המחוייב לערכי המקצועיות, האמינות והשירות המובילים בתחום.

קראו עוד

חדש- המדריך המלא לבחירת מקצוע

"המדריך המלא לבחירת מקצוע" בשווי 67 ש"ח יצורף בחינם למבקשי ניתוח הכוונה מקצועית.

קראו עוד

חדש- סקירת מקצועות השוק

סקירות של המקצועות המבוקשים והמעניינים בשוק- איפה ללמוד? כמה מרוויחים? ועוד ועוד

קראו עוד

ניתוח כתב יד באינטרנט

חדש באתר- אפשרות לניתוח כתב יד ממוקד ומהיר באמצעות האינטרנט

קראו עוד

מפת האתר
כל הזכויות שמורות
האתר נראה במיטבו ברזולוציה של 1024 על 768 ומעלה IMK - הקמת אתרים