הנטיות שלנו-מרכיב חשוב בהחלטה על הכוונה מקצועית

 

כאשר אנחנו מחליטים לגבי הכוונה מקצועית ולגבי המקצוע בו נעסוק, ליכולות שלנו יש חשיבות לא מעטה, אך לנטיות שלנו יש חשיבות מכרעת.
לכל אדם דפוס אישיות מסוים ונטיה לעסוק בתחומים המתאימים לדפוס האישיות הזה. יש אנשים שכבר בילדותם מפרקים מכשירים ומרכיבים אותם מחדש, יש כאלו שמתעסקים בכתיבה ובציור ועוד.

 

עבודה עם אנשים או עם חומרים

 

השאלה הראשונה שאדם צריך לשאול את עצמו בתהליך הכוונה מקצועית היא "האם אני רוצה לעבוד עם אנשים או עם נתונים וחומרים?".
אם הוא רוצה לעבוד עם אנשים, הוא צריך להחליט באיזה סוג קשר הוא מעוניין- האם הוא מעדיף קשר ארעי או קשר מתמשך? האם הוא מעדיף מגע פיזי או נפשי עם האדם מולו? והאם הוא מעדיף לעבוד ביחידות, בצוות מצומצם או בחברה עם אנשים רבים? כמו כן הוא צריך לענות לעצמו על השאלה אם איזו אוכלוסיה הוא רוצה לעבוד- אוכלוסיה של אנשים חולים, נשים, גברים, ילדים, מחוננים, קשישים ועוד.
אם אדם מעדיף להתעסק עם רעיונות, נתונים וחומרים, הוא צריך לשאול האם הוא מעדיף עיסוק בדברים מוחשיים או עיסוק בדברים מופשטים? האם חשוב לו לראות תוצאות מהירות לעבודתו, כמו במקצועות הטכנאות, המסחר וראיית החשבון או שיש לו סבלנות לחכות לתוצאות לאחר שנים רבות, כמו במקצועות התכנון והמחקר?

 

מעבר לשאלות הללו, הפסיכולוג הישראלי אלחנן י' מאיר חילק את המקצועות הקיימים לשמונה שדות - טכנולוגיה, מדע, חוץ, אמנות, חברה, תרבות, אירגון ועסקים והחלטה לאיזה שטח לפנות יכולה להקל על תהליך הכוונה מקצועית ובחירת מקצוע.

 

בשדה הטכנולוגיה הדגש הוא על עיסוק במכשירים ובחומרים.


בשדה זה נכללים מקצועות הייצור, האחזקה, התובלה והיישום של ידע הנדסאי. שדה זה כולל את תחומי ההנדסה, ההנדסאות והטכנאות. דוגמאות למקצועות המתאימים לשדה הזה הם הנדסת מכונות, טכנאות לסוגיה ועוד.
הטיפוסים הטכנולוגיים מתאפיינים בכושר טכני ומוטורי טוב. הם מבכרים לעבוד עם מכשירים וחומרים מאשר עם אנשים ומעדיפים פעילות מוחשית על פני חשיבה מופשטת.

 

בשדה המדע הדגש הוא על עבודת חשיבה וניתוח.
 

בשדה זה נכללים מקצועות מתחומי המדעים המדוייקים כמו מתמטיקאי, רוקח, מתכנת מחשבים, רופא וביולוג.
הטיפוסים המדעיים הם אנשים הפותרים בעיות בעזרת הגיון וחשיבה. הם בעלי כושר ניתוח והפשטה, סקרנות וחוש ביקורת. הם רציונליים, ריאליים והגיוניים ולרוב אינם מעוניינים בתפקידי מנהיגות.

 

בשדה החוץ הדגש הוא על עבודה בחוץ, בטבע.
 

בשדה זה נכללים מקצועות העוסקים בשמירה ובעיבוד אוצרות הטבע, עיסוק בפרחים, בעלי חיים ועיבוד שדות. המקצועות המתאימים לשדה זה הם וטרינר, יערן, חקלאי, מטרולוג ועוד.
טיפוסי החוץ אוהבים לעסוק בדברים הקשורים לאדמה, לטבע ולבעלי חיים. הם אוהבים לעבוד בשטח, פחות להתעסק ביחסים עם אנשים וכמו הטכנולוגים, הם מעדיפים עבודה מוחשית על פני חשיבה מופשטת.

 

שדה האמנות הוא שדה אשר שם דגש על יצירה ויופי.
 

בשדה זה נכללים כישרונות האמנות לסוגיה-ציירים, פסלים, מעצבים, כמו גם תחומי הבידור-זמרים, רקדנים ועוד.
טיפוסי האמנות מסתמכים על הרגשות והאינטואיציה שלהם. הם מפרשים את המציאות האוביקטיבית על סמך התרשמויות סובייקטיביות ונוטים להיות מקוריים ויצירתיים.

 

שדה החברה הוא שדה שבו הדגש הוא על מגע עם אנשים ומתן עזרה.
 

הוא כולל את מקצועות מתן השירות, הטיפול והעזרה לזולת. כמו כן הוא כולל את המקצועות שיש בהם הגנה על הפרט והציבור כמו שוטרים. דוגמאות למקצועות מהשדה החברתי הם עובד סוציאלי, המקצועות הפארא-רפואיים, פסיכולוג ועוד.
הטיפוסים החברתיים הם בעלי כושר מילולי טוב. הם אוהבים את העיסוק באנשים שסביבם ואוהבים לעזור להם. הם מקרינים אנושיות ואיכפתיות וסומכים על רגשותיהם יותר מאשר על יכולתם השכלית.

 

שדה התרבות מתמקד במקצועות הכוללים הנחלת תרבות והעברת מידע.
 

מקצועות המתאימים לתחום הם היסטוריון, ספרן, מורה, סופר או עיתונאי.
אנשי התרבות מצטיינים בחשיבה מופשטת. הם סקרנים, אינטלקטואליים ובעלי יכולת התבטאות מילולית טובה, בייחוד כאשר הם מדברים על נושאים מתחומי מדעי הרוח. הם מעדיפים עיסוק בתחומים מופשטים-תיאורטיים מאשר עיסוק בדברים מוחשיים. הם שואפים להרחיב את השכלתם, ללמוד ולהדריך אחרים והם מוצלחים במקצועות ההומניים.

 

שדה האירגון שם דגש על אירגון חפצים, רעיונות ואנשים.
 

העוסקים בשדה זה מפקחים על ניהול ואירגון תקין של מפעלים ציבוריים ומסחריים. דוגמאות למקצועות שכאלו הם ניהול, כלכלנות, חשבונאות ומזכירות.
אנשי האירגון מעדיפים עבודה במסגרת בעלת חוקים ברורים. הם מאופקים ויציבים, אחראיים ובעלי שיטה ומשמעת.

 

שדה העסקים שם דגש על מקצועות אשר נותנים רווח כספי ועל מקצועות אשר בהם אפשר להשפיע על אנשים אחרים.


שדה זה מכיל מקצועות הקשורים ליוזמה פרטית, מכירה, מסחר והשקעות כמו אנשי מינהל עסקים, אנשי מכירות, קניניים למיניהם, אנשי ביטוח, מלונאים, עוסקים בניירות ערך ועוד.
אנשי העסקים הם אנשים דינמיים ומעשיים. הם בעלי כושר מילולי וטובים בשכנוע ובניהול משא ומתן. הם אוהבים להרגיש כוח ולהשפיע על אנשים אחרים. הם נמרצים, תקיפים ובעלי יוזמה, תושייה וכושר מנהיגות.

חשוב לזכור שמקצוע אחד יכול להיות שייך למספר תחומים. למשל מקצוע האדריכלות שייך לשדה הטכנולוגיה, לשדה האמנות ואולי גם בעקיפין לשדה המדע. ספרנות שייכת לתחום התרבות ולתחום האירגון ועריכת דין שייך לתחום התרבות, הארגון והעסקים.


הידיעה לאיזה שטח את/ה שייכים יכולה להקל עליכם את ההחלטה לגבי הכוונה מקצועית ובחירת מקצוע.


ביבליוגרפיה

 

כל מה שרצית לדעת על בחירת מקצוע, עפרה נבו. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. ירושלים. 1988.

מדריך לבחירת מקצוע, סירקוס בלהה. שירות התעסוקה, המרכז לייעוץ ולמידע תעסוקתי, המדור לחקר עיסוקים. תל-אביב. 1985.

בעיות בבחירת מקצוע, הנדל, עמוס. אוניברסיטת חיפה. 1966.

ייעוץ והדרכה בבחירת מקצוע, מלינובסקי בתיה. אוניברסיטת תל-אביב. 1967.
 

הקוד האתי שלנו

קראו את הקוד האתי שלנו- קוד המחוייב לערכי המקצועיות, האמינות והשירות המובילים בתחום.

קראו עוד

חדש- המדריך המלא לבחירת מקצוע

"המדריך המלא לבחירת מקצוע" בשווי 67 ש"ח יצורף בחינם למבקשי ניתוח הכוונה מקצועית.

קראו עוד

חדש- סקירת מקצועות השוק

סקירות של המקצועות המבוקשים והמעניינים בשוק- איפה ללמוד? כמה מרוויחים? ועוד ועוד

קראו עוד

ניתוח כתב יד באינטרנט

חדש באתר- אפשרות לניתוח כתב יד ממוקד ומהיר באמצעות האינטרנט

קראו עוד

מפת האתר
כל הזכויות שמורות
האתר נראה במיטבו ברזולוציה של 1024 על 768 ומעלה IMK - הקמת אתרים