הכוונה מקצועית לפי שיטת Myers-Briggs (מאייר בריגס)

 

 

מבחן MBTI, Myers-Briggs Type Indicator , הוא שאלון ההערכה המחלק אנשים לששה-עשר טיפוסים על סמך ארבעה אפיוניי אישיות. המודל פותח על-ידי קתרין קוק בריגס ובתה, איזבל בריגס מיירס, ומבוסס על תיאוריות האישיות של יונג.


המודל מורכב מארבעה סולמות: סולם מופנמים-מוחצנים, סולם אינטואיטיביים-חשים, סולם מרגישים-חושבים וסולם חווים-מתוכננים. רוב האנשים נמצאים בין שני קצוות הסולם (בכל ארבעת הסולמות) אך נוטים לצד אחד יותר מלצד השני.

 

סולם המופנמים (I)-מוחצנים (E)

 

המופנמים ממוקדים בעולם הפנימי ולשם הם מפנים את האנרגיה שלהם. הם נטענים באנרגיה כאשר הם לבדם.
הם מעדיפים עומק על רוחב, מגיבים לאט ולאחר מחשבה. נמנעים מלהיות במרכז וחולקים מעט עם אחרים.
המופנמים מתאפיינים באיפוק ומשאירים את הרגשות בתוכם. הם נוטים יותר להקשיב מאשר לדבר והם מעדיפים תקשורת אחד על אחד. כאשר העולם הפנימי דורש מהם מידה רבה של תשומת לב, הם מתעייפים ומרגישים צורך לפרוש ולהיות לבדם. כך הם ממלאים את מצברי האנרגיה שבהם.

 

המוחצנים פועלים ואחר כך חושבים. הם פתוחים ומונעים על-ידי אנשים ופעילויות. הם זקוקים ונהנים להיות עם אנשים שונים ומגוונים. הם משתפים אחרים ברגשות שלהם ומחצינים אותם החוצה.

 

סולם האינטואיטיביים (N)-חשים (S)

 

האינטואיטיביים סומכים על השראה ועל הדמיון. הם אסוציאטיביים בחשיבתם, אוהבים רעיונות חדשים ופחות מסתמכים על מה שקורה בשטח. הם אוהבים ללמוד תחומי עניין חדשים ומשתעממים בנקל. אין להם בעיה עם מידע עמום ולא ברור אשר צריך לנחש את משמעותו. הם אוהבים להסתכל על התמונה הגדולה ולצרוך מידע שהוא מופשט. האינטואיטיביים חושבים בעיקר על העתיד וצורת הדיבור שלהם משופעת בדימויים.

 

החשים הם מעשיים. הם סומכים על מה שהם רואים ועל מה שמוחשי. הם מעריכים מעשיות והגיון בריא ומעדיפים מידע ברור וקונקרטי. הם גם מוסרים מידע בצורה ברורה ומובנת.
החשים ממיינים, מארגנים, מתעדים ומאחסנים את כל הפרטים שאותם הם חווים. הם חושבים על ההווה ומאלתרים פתרונות על סמך ניסיון העבר.

 

סולם המרגישים(F)-חושבים (T)

 

כשהמרגישים מקבלים החלטה, לרגשות האנשים סביבם יש משקל רב. חשובה להם ההרמוניה עם הסביבה והם מתחשבים ברגשות האנשים שבה. ההחלטות שהם מקבלים הם החלטות סובייקטיביות, כאשר לוקחים בחשבון את השפעתם על אנשים אחרים ומעניקים לכך משקל רב. הם מנסים להימנע מקונפליקט, אוהבים לרצות אנשים אחרים ומביעים הערכה בקלות. הטקט אצלם חשוב כמו האמת והצדק. הם נראים כנוטים לרגשנות ולפעולה שלא על פי ההיגיון, והם שואפים להיות מוערכים על-ידי הסביבה.

 

החושבים מתבססים על קבלת החלטות תוך הסתמכות על ההגיון והעובדות בשטח. הם מנתחים מידע באופן קר ומעדיפים שיטה, לוגיקה, הגיון ואובייקטיביות לאמת על פני התחשבות ברגשות, שלהם או של אחרים.
חשוב להם לקבל החלטה הגיונית אשר מסתמכת על עובדות מאשר להיות בעלי טקט ולכן פעמים רבות הם נראים מנוכרים ולא רגישים לזולת.
הניתוחים שלהם אובייקטיבים ומייצגי מציאות והם מקבלים קונפליקט כדבר טבעי ונורמלי ביחסים בין אנשים. החושבים שואפים להישגים ולביצועים ולא לאנשים.

 

סולם החווים (P)-מתוכננים (J)

 

החווים או הזורמים הם נהנתניים וספונטניים. הם מסתגלים ויודעים לפעול ללא תכנית מוגדרת מראש. הם מתכננים תוך כדי פעולה ואוהבים גיוון במשימות. הם דחייניים ומכבי שריפות מטבעם. הם אוהבים לעבוד בסביבות גמישות מבחינת זמן ומשאבים ונוטים לשנות דעתם במהירות כשמידע חדש נכנס.

 

המתוכננים או השיפוטים מקדימים עבודה להנאה. הם חיים בעולם מתוכנן ומקבלים החלטות באופן נחרץ לאחר איסוף פרטים ממצה.
הם חשים סיפוק לאחר שקיבלו החלטה וצמצמו את האפשרויות והם קובעים לעצמם מטרות ופועלים להשיג אותם בתוך זמן מוגדר תוך שימת דגש על השלמת המשימה. הם מרגישים עילוי נפש כאשר הם מגשימים מטרות ופרויקטים תוך עמידה בזמנים.

 

הכרת הטיפוסים שלהם אתם מתאימים יכולה לעזור לכם לבצע הכוונה מקצועית נכונה.

 

 

הקוד האתי שלנו

קראו את הקוד האתי שלנו- קוד המחוייב לערכי המקצועיות, האמינות והשירות המובילים בתחום.

קראו עוד

חדש- המדריך המלא לבחירת מקצוע

"המדריך המלא לבחירת מקצוע" בשווי 67 ש"ח יצורף בחינם למבקשי ניתוח הכוונה מקצועית.

קראו עוד

חדש- סקירת מקצועות השוק

סקירות של המקצועות המבוקשים והמעניינים בשוק- איפה ללמוד? כמה מרוויחים? ועוד ועוד

קראו עוד

ניתוח כתב יד באינטרנט

חדש באתר- אפשרות לניתוח כתב יד ממוקד ומהיר באמצעות האינטרנט

קראו עוד

מפת האתר
כל הזכויות שמורות
האתר נראה במיטבו ברזולוציה של 1024 על 768 ומעלה IMK - הקמת אתרים