הכוונה מקצועית ובחירת מקצוע בעזרת מבחן הולנד (Holland)

 

חוקר בשם הולנד (Holland) הציע לחלק את טיפוסי העובדים לשישה- הטיפוס החקרני (I), הטיפוס החברתי (S), הטיפוס האמנותי (A), הטיפוס היזמי (E), הטיפוס הריאליסטי (R) והטיפוס הפורמלי (C). מאמר זה יסקור את הטיפוסים הללו ואת המקצועות המתאימים להם.

 

הטיפוס החקרני אוהב עבודה עצמאית ואוהב לנתח דברים, לתצפת עליהם ולהעלות רעיונות בקשר אליהם.הוא סקרן, אינטלקטואל ונמשך למדע. הוא אוהב לפתור בעיות באמצעות חשיבה אנליטית, מופשטת ולחלק את הפתרון שלו למשימות קטנות.
מקצועות אופיינים הם חוקרים למיניהם, מתכנתים, כימאים, מידענים ועוד.

 

הטיפוס החברתי מעדיף לעבוד עם אנשים. הוא אוהב לתת, לעזור לאחרים ולפתור בעיות בעזרת אינטואיציה או תחושה. הוא מבין אחרים, פופולרי ומצטיין בהדרכה וביחסי אנוש. תפקידים שיכולים להתאים לו הם עובד סוציאלי, מאמן, פסיכולוג, אח סיעודי ועוד.

 

הטיפוס האמנותי מתאפיין בחיפוש הזדמנויות להבעה אישית. הוא יצירתי ולא קונבציונלי, סובייקטיבי בהסתכלותו על דברים. הוא מחפש לפתור בעיות בדרכים יצירתיות, "להמציא את עצמו מחדש".
הטיפוס האמנותי ימשך למקצועות האמנות כמו ציור, פיסול. כמו כן מתאימים לו מקצועות האמנות השימושית-עיצוב גרפי, עיצוב תעשייתי, אדריכלות ועוד. הוא גם יכול לעסוק בטיפול ביצירה ובהערכת אמנות.


הטיפוס היזמי גם הוא יכולות חברתיות ותקשורתיות, אך הוא לא מתמקד בלעזור אלא בלהשפיע ולשכנע. טיפוס שכזה הולך לתפקידים ניהוליים. הוא פותר בעיות על-ידי ניהולם של אחרים ועל-ידי לקיחת סיכונים.
המקצועות המתאימים לו הם יזמות, מסחר, תפקידי ניהול, פוליטיקה ועוד.

 

הטיפוס הריאליסטי הוא טיפוס אשר אוהב לפתור בעיות בעזרת פעולות פיסיות. יש לו כושר טכני טוב והוא אוהב לראות בעיה ולנסות לפתור אותה בעזרת מכשירים מהשטח. טיפוסים אלו אוהבים להיות בחוץ מאשר לשבת במשרד.
מקצועות אופיינים הם מכונאות, משטרה, אנשי פקחות של שמורות הטבע, רופאים כירורגיים, טייסים ועוד.

 

הטיפוס הפורמלי אוהב להיות חלק מאירגון. הוא מרגיש בנוח בסביבה משרדית, לבצע משימות ברורות ולפעול בצורה יעילה ושיטתית. פיתרון בעיותיו הם בעזרת תהליכים קיימים או נהלים.
המקצועות המתאימים לו הם ראיית חשבון, פקידות, בקרת איכות, בנקאות ועוד.

 

"מפתח הולנד" הינו מידרג של שלושת הטיפוסים הקרובים אלינו על סמך התיאורים. כמו כן קיים שאלון Holland אשר בעזרת התשובות לשאלות מפנה את האדם לשלושת הטיפוסים המתאימים לו.
בעזרת השאלון מאתרים את שלושת הטיפוסים שאופיינים לנו וכך יודעים לאיזה מקצועות אנחנו מתאימים.
למשל- אדם שהוא פורמלי, יזמי וחברתי (CES) יתאים למקצועות של ייעוץ מס, ניהול, סוכני נסיעות, משפטים, תקשורת, הנהלת חשבונות.
אדם שהוא חקרני, ריאליסטי ויזמי (IRE) יתאים למדעי המוח, פיזיקה, סטטיסטיקה, הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים.
ואדם שהוא חברתי, פורמלי ויזמי (SCE) יתאים לעבודה סוציאלית, מינהל ציבורי וניהול משאבי אנוש.
 

הקוד האתי שלנו

קראו את הקוד האתי שלנו- קוד המחוייב לערכי המקצועיות, האמינות והשירות המובילים בתחום.

קראו עוד

חדש- המדריך המלא לבחירת מקצוע

"המדריך המלא לבחירת מקצוע" בשווי 67 ש"ח יצורף בחינם למבקשי ניתוח הכוונה מקצועית.

קראו עוד

חדש- סקירת מקצועות השוק

סקירות של המקצועות המבוקשים והמעניינים בשוק- איפה ללמוד? כמה מרוויחים? ועוד ועוד

קראו עוד

ניתוח כתב יד באינטרנט

חדש באתר- אפשרות לניתוח כתב יד ממוקד ומהיר באמצעות האינטרנט

קראו עוד

מפת האתר
כל הזכויות שמורות
האתר נראה במיטבו ברזולוציה של 1024 על 768 ומעלה IMK - הקמת אתרים